patnáctý týden - zima

08.12.2021

Bude zima bude mráz. A to nejen u nás na okně, kde máme zimní krajinu od Beruši. Ale i v rámci  tří měsíčního plánu inspirovaného zimou, během něhož se děti seznámení s:

• znaky zimy
  • přírodou v zimě
  • zimním počasím
  • zimními barvami
  • zimním oblečením
  • zimními sporty a zimními hrami
  • zvířaty v zimě
  • projekty:
  • živou zahradou (zimní kolo 23. -26.12.2021) a ptačí hodinkou (7. - 9.1.2022)

Čeká nás spousta zábavy spojené se zimní tématikou, zimním tvoření i vyráběním a nějaké ty vědecké pokusy.

Padá sníh, padá sníh, pojedeme na saních.

Pojedeme z kopce dolů, narazíme na stodolu.

Padá sníh, padá sníh, pojedeme na saních.

První týden se seznamujeme s charakteristikou zimy. Zimní náladu si navodíme výzdobou od Beruši, kterou máme v okně i na nástěnce v DS. Připomeneme si roční období pomocí vzdělávací hry Malý objevitel. Hra je určená pro děti 2+, podporuje poznávací a intelektuální rozvoj dětí, rozvíjí logicko-matematické myšlení, stimuluje komunikační schopnosti dětí a obohacuje slovní zásobu dětí.

Vyzkoušíme chemický pokus a vyrobíme si sněhovou vločku. Jednoduchý efektivní pokus za pomoci horké vody a soli. Vznikne přesycený roztok, který krystalizuje. Krystaly ulpí na chlupatém drátku a voila sněhová vločka je na světě.

Při pokusu děti nejvíc bavilo sypat sůl do sklenice a míchat. Velká pochvala patří našim nejmenším, kteří byli velmi šikovní a zdárně zvládli koordinaci ruka-oko a všechnu sůl nasypali do sklenice ne mimo.

V rámci tvoření a procvičení jemné motoriky si vyrobíme třpytivé sněhové vločky. Lékařské špachtle pomalujeme fixami a polepíme různými kamínky, třpytkami. Dalším způsobem procvičení jemné motoriky je mačkání starých novin do kuliček - sněhových koulí a následná pohybová hra koulovačka.

Do ranního kruhu tento týden kromě pohybové básničky Sníh zařadíme i tři zimní jógové pozice:

• snowbordista
  • krasobruslař
  • lyžař

Přičemž je důležitý nejen postoj, ale i správné a hluboké dýchání. Hluboký nádech nosem a výdech pusou. Zkuste do doma s dětmi a zjistěte, zda je to taková zábava jako když cvičíme společně mi ve skupině.