en-Třicátý první týden - Počasí

06/10/2023

Celým týdnem nás provázeli tři pohybové básničky o počasí: Vítr, Okénko a Dešťové kapičky. Nejvíc děti bavila nová básnička Dešťové kapičky. Na konci básničky děti vyskočí a rozutíkají se po místnosti a to si náramně užívali. Na velký papír, který měly položený na zemi malovaly duhu, slunce, mrak, déšť a vítr. Procvičily pohyb ramenem. Byla to fuška nakreslit, tak velké kulaté sluníčko, ale zvládly to velmi dobře. Větrové vlnky pěkně obtáhly a duha zářila barvami. U obtahování duhy si děti pomáhaly a radily s určováním barev. Se znaky počasí jsme se seznámily v knížkách Odkud přichází déšť a Čtyři roční období. Vyzkoušeli jsme jednoduchý pokus s dešťovým mrakem. 

Pokus I. - dešťový mrak 

Pomůcky:

  1. sklenice
  2. voda
  3. kelímek 
  4. pěna na holení
  5. barvivo (použili jsme inkoustové)
  6. injekční stříkačka

Každé dítě mělo svoji sklenici do které si pomocí kelímku nalilo vodu. Na vodu jsme společně nastříkali pěnu na holení a pokapaly barvivem. Posledním krokem bylo pozorování. Děti fascinovaně pozorovali jak barvivo stéká po pěně do vody. Jednoduchý a velmi efektivní pokus pro všechny malé objevitele od 2+.

Pracovní listy o počasí ve formě sudoku od Nápadů pro Aničku jsme si trochu poupravily k našim  potřebám. Děti si vybarvily shodné obrázky stejnou barvou a v řadě hledaly, který chybí. 

Pokus II. - duha ze skittles

Pomůcky: 

  1. Skittles 
  2. talířek
  3. voda 
  4. kelímek

Druhým pokusem, kterým jsme tento týden vyzkoušeli byla duha ze skittles. Výhodou malého počtu dětí ve skupině je i to, že si každé dítě může vyzkoušet pokus sám. Děti dostaly talířek na který si rozložily bonbóny skittles. Starším dětem se podařilo pytlík roztrhnout, mladším jsme pytlík roztrhli. Bonbony rozložily děti do okraj talířku a pomocí kelímku nalily vodu doprostřed talířku. Pak už jen sledovaly jak se barvivo z bonbónků rozpouští. A ano věta "mě nebaví čekat až se to rozpustí" také zazněla. Ale nakonec se všechny děti dočkaly a byly odměněny jedním sladkým bonbonkem do pusinky.         

Venku jsme byli na zahradě i na procházce v lese. Poslouchali jsme jak vítr zpívá stromům písničku a pocuchá jim hlavičku (slova z pohybové básničky Vítr). A v lese jsme objevili mraveniště. 

Dešťové kapičky dostaly nožičky,

ťapaly po plechu, dělaly neplechu.

Kocour spal v pelechu, 

spadly mu na tlapu. 

Jé ten se polekal,

vyskočil a utíkal.

Fouká vítr, fouká,

potichu si brouká.

Zpívá stromů, písničku,

pocuchá jim hlavičku.