en-Tábor Noemova archa

28/08/2019

"Já mám kocábku náram, náram, náram,
kocábku náram, náramnou.
Já mám kocábku náram, náram, náram,
kocábku náram, náramnou.
Pršelo a blejskalo se sedm neděl,
kocábku náram, náramnou,
Noe nebyl překvapenej, on to věděl,
kocábku náram, náramnou.
Já mám kocábku náram, náram, náram,
kocábku náram, náramnou.
Archa má cíl, jé, archa má směr, jé,
plaví se k Araratu na sever.
Já mám kocábku náram, náram, náram,
kocábku náram, náramnou.
Šem, Ham a Jafet byli bratři rodní, kocábku náram, náramnou,...."

Letošní táborové léto se nese v duchu písní a ani tábor Noemova archa nebyl výjimkou.  Vybrali jsme starou dobrou klasiku, píseň Stará archa. Shodou okolností stejně starou jako byl náš hlavní vedoucí :-) 

Nabrali jsme pasažéry a vyrazili na plavbu. V sobotu odpoledne se děti ubytovaly, navečeřely a společně jsme si u plápolajícího ohně za doprovodu kytary zazpívali táborovou píseň. Děti i vedoucí se u ohně představili a zahráli si seznamovací hry. 

Celý týden děti nacházeli staré stránky z lodního deníku na základě kterých si tvořili svůj vlastní lodní deník. Na stránky "starého" lodního deníku jsme použili přírodní banánový papír a desky deníku nadepsala praktikantka první den po večerce, protože práce vedoucího či praktikanta nezná mezí:) 

DEN PRVNÍ jsme hned zažili na vlastní kůži slova z písně Stará archa - "Pršelo a blejskalo se sedm neděl". Nám tedy pršelo jen půlku dne, ale zato dost vydatně. Děti byli z deště nadšené a sledovali z bezpečí terasy vznikající jezírka a stékající potůčky. Jen co přestalo pršet jsme si oblékli pláštěnky a vyrazili dovádět do louží a kaluží u základny. Potom co se děti (i vedoucí) vyřádili skákáním v kalužích jsme šli na procházku zakončenou hrou pro vedoucí odehrávající se ve Středočeském muzeu Praha. Děti se zatím vydováděli u potrubního telefonu. 


DEN DRUHÝ dopoledne děti hráli hry v táboře. Odpoledne po poledním klidu jsme vyrazili k Únětickému rybníku. Cestou si děti zahráli Kimovu hru na procvičení paměti. Co družstvo to jedna barva šátku a to co příroda v okolí nabídla - kamínek, klas, květina,... Děti dostali časový limit na zapamatování si a následné přinesení zapamatovaných si věcí. Na poli děti váleli sudy a do rybníka vstoupili jen ti nejodvážnější, zbytek dětí si vyhrál v potoce.

DEN TŘETÍ - den pro velkou trojku! V úterý jsme navštívili ZOO Praha. Komentovaná prohlídka nás zavedla do horní části zoo, do afrického domu s žirafami, do pavilonu hrochů a do Údolí slonů. Průvodce David měl připravenou skvělou prohlídku nejen o žirafách, slonech a hroších. Společně jsme prošli výběhy: pandy červené, indonéskou džungli - varany komodské,  orangutany a netopýry i lední medvědy. Nehledě na informace od průvodce zvítězila dětmi položená otázka "Kolik toho slon vyčůrá?" no ani průvodce neznal odpověď:-)))) Svačinu i oběd měli děti v Zoo Praha. 

DEN ČTVRTÝ jsme si zahráli během dopoledne hry v táboře, po obědě a poledním klidu jsme vyrazili na Holý Vrch. Přišli jsme si zde jako na divokém západě, vzduch se ani nepohnul, neuvěřitelné sálající teplo a koně. Děti byli připravené na projížďku na koních, tedy koni jménem Amon. Význam jména Amon je skrytý nebo vznešený a to tento kůň opravdu byl. Byl úplně klidný a připravený na 3 hodinovou práci s různými dětmi. Děti se střídali po družstvech a projeli se skoro všechny děti. Po vyjížďce se děti s vedoucími vrátili zpět na základnu. 

DEN PÁTÝ - tropické teploty! Měli jsme sice připravený program v základně, ALE teplota vzduchu stále stoupala odpoledne na neuvěřitelných 36 stupňů. Alternativně jsme se proto rozhodli pro návštěvu koupaliště. Dopoledne kdy byli teploty ještě snesitelné  jsme vyrazili na vlak, směr - koupaliště Kralupy nad Vltavou. Pouční vedoucí si rozdělili děti a vyrazili s menšími do brouzdaliště, mělkého bazénu a mazáci na tobogány. Děti i vedoucí si užili legraci ve vodě a spokojení jsme v odpoledních hodinách vyrazili zpět do tábora.

DEN ŠESTÝ byl dnem posledním! No jo no všechno jednou končí. A i tábor Noemova Archa doplul do svého cíle. Naše týdenní plavba plná dobrodružství, napětí, legrace, nových zážitků a výzev končí:-(  Děti před sebou měli dopsání si lodního deníku, zabalení si věcí, cestu za pokladem a sladkou tečku ve formě dortu ve tvaru Archy s marcipánovými zvířátky.


REKAPITULACE TÁBORA - Tábora se účastnilo celkem 25 dětí ve věku 4 - 11 let zdravých nebo s různým zdravotním znevýhodněním (PAS, vývojová dysfázie a další). Na táboře se sešla opravdu skvělá parta vedoucích a praktikantů. Starali se o děti  řádně a svědomitě. Jejich páce byla odměněna pouze dobrým slovem a dětským úsměvem. Všichni zúčastnění se podíleli na táboře pouze jako dobrovolníci bez nároku na finanční odměnu. Celkem se tábora účastnilo 17 dobrovolníků ve věku 16 - 70 let a odpracovali celkem přes 2 000 hodin. O naše hladové krky se skvěle postaralo osvědčené kuchařské duo R+E. Jejich kuchařské zkušenosti sahají až do roku 1997 kdy vařili až pro víc jak 35 lidí po dobu minimálně 6ti let. Velice děkujme Letišti Václava Havla Praha za finanční podporu při realizaci projektu díky kterému všichni zúčastnění prožili úžasný a báječný týden.