en-Tábor Cesta kolem světa 2023

15/09/2023

Hola, hola, holky a kluci tábor volá aneb týden plný nových zážitků a dobrodružství je opět po roce tu! Tak se pojďte ubytovat, odevzdat všechny potřebné papíry, kartičky pojišťovny nebo pohledy. My si všechno zapíšeme a pečlivě uschováme a vzhůru do táborového výru.

Loučení s rodiči někdy přináší i pár slziček, ale vedoucí si umí poradit. Brzo se slzičky smutku mění v slzy smíchu. Kluci po zabydlení vyráží na hřiště si protáhnout končetiny při všelijakých míčových hrách. Holkám vybalovaní trvá o něco déle, musí totiž všechno ještě probrat na chatce. Hlavní vedoucí zjišťuje, že na terase je sršní hnízdo. Protože se jedná o místo, kde se stravují děti pětkrát denně jsou přivoláni na pomoc hasiči, kteří nám od sršňů pomůžou. Takové velké dobrodružství a to rovnou v první den! To chce nějaký jídlo na uklidnění. Ještě, že je čas na večeři.


Druhý den nám prší. Nám to, ale nevadí, jsme vybavení do deště. A na terasu neprší, takže jsme v suchu. Rozcvičku dáme na terase a hurá na snídani. Ruku nahoru, kdo si dá rohlík s Nutelou. Aha, všichni, no tak si to děcka namažte a nezapomeňte si dát i to hroznový víno co máte před sebou. Po ukojení nezkrotného hladu, už může v klidu začít táborový program. Celým táborem nás provází celotáborová hra, která v pátek vyústí cestou za pokladem. Každý den je nabytý táborovým programem, ale i odpočinkem a volným časem dětí. Všeho s mírou a tak, aby to odpovídalo věku táborníků. Letos se nám snížila totiž věková hranice a máme převážně předškoláky a děti z první až třetí třídy. To znamená více práce pro naše vedoucí, táborníci v tomhle věku potřebují více péče, než starší děcka. Ale vedoucí se na to těší, i když jejich běžnou náplní práce je třeba studium fyzioterapie, práce v kanceláři pro nadnárodní společnost, studium peďáku, řízení chráněné dílny či další různorodé náplně každodenní práce.

Z pohledu kuchařek nedělají děti během tábora nic jiného než, že jedí. Holky s tím počítají a vaří s láskou a radostí. Ne vždy všem všechno chutná, i s tím se počítá nebo s tím, že je na táboře vegeterian. Jídelníček holky připravují, tak aby byl chutný, zdravý a vyvážený. Prázdné talíře a málo zbytků jsou dobrou vizitkou.

Na táboře je čas i na celodenní výlet. V letošním roce jsme vybrali návštěvu Vodního parku Čabárna - Lážnovský, kde se děti seznámily s vodním ekosystémem. Vyrazili jsme pěšky z osady na vlakové nádraží Roztoky. Vlak měl pro změnu zpoždění, což by nevadilo, kdyby na něj nenavazoval autobus. No což čekání na vlak jsme si zkrátili hraním her a ujetý autobus vyřešili operativně. Děkujeme za vstřícnost a flexibilitu restauraci U Kohouta, která byla pohotová a vyšla vstříc našim aktuálním potřebám a skvěle se o nás postarala. Děti i vedoucí si na řízku s bramborami velmi pochutnali. Následovala vyhlídková jízda autobusem po Kralupech než jsme se dostali do cíle cesty na Čabárnu. Vodní park nabízí velké množství aktivit a je ideální k bližšímu prozkoumání. 

Bezpečnost a prevence především! Pojďme se naučit jak pomoci nejen kamarádovi v případě, že by potřeboval první pomoc. Hravou a zábavnou formou proběhl kurz první pomoci v rámci tábora, který pro nás připravil ČČK. 

A to je konec vážení. Týden máme za sebou. Je čas balit. Děkujeme všem a těšíme se opět příští léto. 

Tábor Cesta Kolem světa 2023 proběhl za finanční podpory Letiště Praha. Za fotodokumentaci vděčíme Jakubovi Nápravníkovi, jednomu z táborových vedoucích.