en-jedenáctý týden - v lese II. 

10/05/2023

Tento týden jsme opět zavítáme do lesa. Porovnáme, jak se po víc než měsíci les změnil. Poprvé jsme v lese byli na konci září (les I.) Zaměříme se na stromy a listy. Zaposloucháme se do zvuků přírody nejen v přírodě, ale i v Hudebním Muzeu. Výstavu hudební zvěřinec, jsme měli naplánovanou na konci září, ale nepodařilo se nám výlet uskutečnit. Vyrážíme proto tento týden. 

Pro tento týden máme hned dvě knížky. První krásně ilustrovanou knížkou pro děti, která hraje (díky aplikaci na chytrém telefonu) je Divoká symfonie od Dana Browna. Na každé stránce na děti čeká krátká básnička ze zvířecí říše a poučení. Celkem knížka obsahuje 21 skladeb nahraných symfonickým orchestrem. Nejvíc se líbila skladba Tančící kanci. Díky knížce jsme na výlet velmi dobře připraveni.

Interaktivní výstava Hudební zvěřinec děti seznámí s hudebními nástroji a s písničkami, které jsou o zvířatech. Na výstavu jsme jeli MHD a jako vždy byla samotná cesta velkým zážitkem. Jako první si děti mohli vyzkoušet interaktivní stůl s hudebními nástroji (bubny, struny, triangl...). Poznat "Co to chrastí?" když zatřesou krabičkou. Prolézt dírou jako kočka z písničky "Kočka leze dírou". Zaposlouchat se do zvuků cvrčka na louce nebo poslouchat zvuky domácích zvířat. Kdo nepoznal po zvuku mohl hádat podle obrázku.  Jednoznačně, ale zvítězila hra na djambe. 

Druhou knížkou týdne byla kniha s názvem Stromy. Bohaté ilustrace děti seznámí s jednotlivými stromy, s tím jak stromy rostou, jak vypadají v určitou roční dobu. 

Pomocí pomponu (chlupaté kuličky) a kolíčku jsme si namalovali listy na stromech. Prstíky procvičily omotáváním bavlnky kolem kartónového listu. Tělo protáhly každé ráno pohybovou básničkou "Vítr" i při pohybových hrách s obručí.