en-dvacátý sedmý týden - Hrnečku, vař

09/09/2023

Březen za kamna vlezem.

Březen je prvním jarním měsícem i měsícem knihy. Dle lidové pranostiky jsme za kamna nevlezly. První březnový týden začínáme s pohádkou Hrnečku, vař! Budeme si číst obrázkovou pohádku Hrnečku, vař! Obrazkové čtení (některá slova nahrazena obrázky) děti velmi baví. Do čtení se mohou aktivně zapojit i ti nejmenší čtenáři. 
Pohádka děti i krásně připravila na procvičování uvolňovacích grafomotorických cviků. Na papíře procvičovaly míchání v hrnci malováním kruhu. 

Kouzelný hrneček nemáme, kaši navaříme pokusem. Jednoduchý a velmi efektivní pokus s octem, moukou, barvivem, sodou bikarbonou. Děti nalejí ocet do hrnku, přisypou mouku, přidají potravinařské barvivo a vyrobí těstíčko. Následně přidají sodu bikarbonu, zamíchají a hrneček začne "vařit" kaši. Děti pokus velmi bavil. Každé dítě mělo svůj kelímek s octem i moukou, který lilo, sypalo do hrnečku. V míchaní se děti střídaly a pak už jen čekali.
"Hrnečku, vař!" vykřikovaly jeden přes druhého a "Už to vaří, Terčo". 

Vyrobili jsme si záložku do knížky "knihomol" (milovník knih) s citátem z Malého Prince. Šablonu pro záložky jsme použily od krokotak.com a trochu si upravili podle nás.

Navštívili jsme Městskou knihovnu v Roztokách. Paní knihovnice děti přivítala otázkou kdo už v knihovně byl, následovaly otázky kolik je dětem let nebo k čemu knihovna je. Nejlepší odpověď byla "chci mít doma tolik knih jako v knihovně". Namosila dětem mraky knížek, které si mohly v knihovně v klidu prohlédnout. Dětem jsme knížky i vypůjčily.

Chceme moc poděkovat za přístup a jednání paní knihovnice, díky němuž byl výlet do Roztocké knihovny jedním z nejlepších výletů v poslední době.

Krásné počasí nás vytáhlo ven i na svačinu a tak jsme tento týden opravdu hodně byli venku.