novinky

Novela zákona o dětských skupinách

Vážení rodiče,
dne 1.10.2021 došlo k novele zákona o dětských skupinách. Hlavní změnou:

 • financování - státní příspěvek na provoz dětských skupin na děti mladší 3. let do 31.8. po 3. narozeninách

 • standarty kvality péče

 • pečující osoby - povinné další vzdělávání v průběhu roku, odborná

  způsobilost pečujících osob - o děti starší 3.let musí pečovat pedagogický pracovník

  Tyto změny se promítnou do nových dokumentů:

  • vnitřní pravidla
  • provozní řád
  • plán péče a výchovy
  • smlouvy uzavírané s rodiči

  s platností k 1.1.2022


on-line komunikace s rodiči

IT školka - aplikace pro komunikaci dětské skupiny s rodiči 

Najít přehlednou a moderní cestu komunikace i v malém kolektivu dětí a rodičů není vždy nejjednodušší. Hledali jsme způsob jak být co nejvíc na dosah a přesto v bezpečí. Korona doba příliš nepřeje osobnímu setkávání, proto jsme se rozhodli přejít více do online prostředí, nejen formou webových stránek, facebooku, instagramu, ale i aplikace užitečné jak pečujícím osobám, tak rodičům. 

Představujeme Vám IT školku - moderní systém pro správu dětských skupin. Rodičům dětí navštěvujících dětskou skupinu Klub Quiq, přišli přihlašovací údaje na e-mail. Po registraci se otevře rozhraní pro rodiče, kde najdete svojí osobní složku, složku dítěte, docházku, fotky atd. 

V případě potíží s aplikací nás neváhejte kontaktovat. Děkujeme

BŘEZEN měsíc knihy

Všichni bezpochyby víme, že čtení pohádek nebo různých jiných dětských knížek, příběhů či leporel je pro dětský zdravý vývoj prospěšné. Rodičům se často nechce vzít do ruky knihu, protože jsou prostě unavení, přepracovaní nebo potřebují ještě udělat večeři a uklidit. Přitom bychom si měli uvědomit, že jsou to právě oni, kdo dětem ukáže lásku ke knihám. Tu vybudujete už ve velmi ranném věku, kdy dítě ještě viditelně na čtení nereaguje. Postupem času se jeho účast bude zvyšovat a zjistíte, že čtení má mnoho přínosů:

 1. Při čtení vytváříte pevné pouto mezi vámi. Není potřeba, aby dítě umělo číst. Začněte co nejdříve a udělejte si s dětmi společný rituál čtení knížek na dobrou noc. Děti milují, když se jim rodiče věnují.
 2. Čtením rozvíjíte komunikační dovednosti dítěte. Dítě se učí posloucháním příběhu od rodiče tvořit věty a rozšiřovat slovní zásobu. Zároveň trénujete svou paměť a soustředění.
 3. Knihy dávají prostor pro dětskou fantazii a představivost. Při čtení se učí rozpoznávat realitu a svět fantazie. Děti jsou úžasné v tom, že se umějí ztotožnit s hrdiny příběhů a prožít celý příběh. Učí se rozpoznávat hodnoty dobra a zla a postupně si tvoří vlastní hodnotový žebříček.
 4. Čtení pomáhá spisovnému jazyku, správné výslovnosti a artikulaci. Dítě posloucháním pozoruje a naslouchá textu, který mu rodiče předčítají. Začne rozlišovat mezi slovy a větami, tvořit jednoduché větné struktury. Právě období ranného dětství je klíčovým obdobím pro rozvoj předčtenářské gramotnosti.

Čtěme dětem 20 minut denně, každý den.....


Živá zahrada 2021 

zimní pozorování na krmítku


CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM - Výzva rodičům 

Od 1. - 10.10.2020 probíhá 10. Týden čtení dětem v rámci projektu Celé Česko čte dětem

Čtěme dětem 20 minut denně! Bez ohledu na to, kolik máme jako rodiče práce, ta nejdůležitější věc, kterou můžeme učinit pro budoucnost našich dětí, je, kromě projevů lásky, objímání, také každodenní hlasité čtení a radikální omezení televize." Jim Trelease, autor The Read-Aloud Handbook (Učebnice předčítání).

V DS Klub Quiq jsme se také zapojili! 

Tyto tituly jsme vybrali pro čtení v DS s dětmi: 

Pohádkové "vlogo" čtení 

Z důvodů zavedení nouzového stavu a zvýšených proti korona virových opatření ke snížení nákazy Covid - 19 přijatých v DS připravujeme 20 minutové pohádkové vlogo čtení jako náhradu za osobní návštěvy čtenářů v DS. Vlogy nám natočí naši ochotní spolupracovníci z řad našich rodin, táborových vedoucích a dalších kamarádů. Příspěvky budeme přidávat v průběhu týdne 5.-9.102020.   

Týdenní foto výzva pro rodiče

Vyfoťte* se v týdnu od 5.-10.10. spolu s dětmi jak čtete Vaší oblíbenou knížku. Fotky zašlete na náš email: info@klubquiq.cz. Ze zaslaných fotek uděláme foto koláž, kterou umístíme na náš web a FB. Jako poděkování pro Vás máme připravený balíček roušek z chráněné dílny Handy - Trade, s.r.o. .

*zasláním fotografie udělujete souhlas s jejím uveřejněním


PODĚKOVÁNÍ - PĚŠÍ TÝDEN

Děkujeme rodičům do zapojení se do akce "Pěší Týden" pořádaného DS Klub Quiq v rámci projektu Pěšky do školy. 

V rámci tohoto týdne jste celkem: 

 • ušli pěšky přes 40 km 
 • ujeli na kole 22 km 
 • cestovali MHD 72 km 
 • ujeli autem přes 146 km 

Mnozí z Vás se nenechali odradit ani dnešním deštivým počasím a i přes dorazily pěšky za což Vám patří velký obdiv.

Pokud Vás náš "Pěší týden" bavil a chcete v chůzi pokračovat můžete se do 5.10.2020 přihlásit na https://mailchi.mp/prazskematky/registrace-pky-do-koly-pro-rodie-2020. 

Zjistěte proč je dobré chodit s dětmi pěšky, zaregistrujete se, choďte pěšky s dětmi, vyfoťte se a vyhrajte! 

Ráno dělá den!

PĚŠKY DO DS - Výzva rodičům

Dětská skupina Klub Quiq se letos poprvé zapojí do kampaně "Pěšky do školy", kterou každoročně pořádá organizace Pražské matky, z.s.

Přidejte se!

Od pondělí 21.9. do pátku 25.9.2020 přijďte alespoň jednu trasu do nebo z dětské skupiny pěšky, na kole, koloběžce či odrážedle, bez použití jiného dopravního prostředku.

CO ZNAMENÁ PĚŠÍ TÝDEN?

 • týden, kdy děti přijdou do dětské skupiny pěšky, přijedou na odrážedle, na kole, koloběžce
 • týden, plný pohybu a zábavy
 • týden, na který se děti budou těšit a který je bude bavit
 • týden, kdy bude před dětskou skupinou méně aut

Děti se mohou těšit na diplom a drobnou odměnu.

Zapojit se do projektu můžete i jako rodiče a soutěžit tak o zajímavé ceny!

Certifikát Lesní třídy 

Je ocenění za celoroční práci s dětmi o přírodě v přírodě. Jak kdysi řekl Jan Amos Komenský: "Sluší se, abychom se učili pokud možno nikoli z knih, nýbrž z velké knihy přírody, od nebes i země, do dubů a buků."  Strávili jsme s dětmi většinu času venku v lese nebo na zahradě. Děti měli jedinečnou příležitost poznávat přírodu kolem sebe všemi smysly. Metodiku od Les ve škole jsme si upravili, tak aby více vyhovovala potřebám našich mladších dětiček. 

Díky zapojení se do programu Les ve škole jsme po dobu 1 roku patrony 10m2 Nového pralesa na Ještědském hřebeni.

Mytí rukou jako prevence 

Mytí rukou je nejjednodušším preventivním opatřením infekčních nemocí, když je provedeno správně. Jak si ruce mýt správně? Mýdlem po dobu 20 - 40 vteřin. Podrobný návod - Jak si správně mýt ruce vydal Státní zdravotní ústav Praha. Většina odborníků (SZÚ, Ministerstvo zdravotnictví, WHO) doporučuje, aby lidé věnovali zvýšenou pozornost hygieně rukou.

Hygiena rukou - leporelo pro děti 

Černé na bílém.... tedy na modrém  

ANO je to tak. Momentálně zmínku o nás - Dětské skupině Klub Quiq najdete na straně 29 v aktuálních Suchdolských listech. Jedná se o občasník (tištěný bílo-modře) poskytující informace občanům o dění týkající se městské části Praha - Suchdol. Pro rodiče nejen ze Suchdola od 7.10.2019 nabízíme pomocnou ruku při skloubení rodinného a pracovního života ve formě péče o děti od 1 roku do 5 let v rámci právě zmíněné Dětské skupiny Klub Quiq.

Letiště Praha každoročně podporuje aktivity spojené s každodenním životem obyvatel z okolních obcí a městských částí. V minulém roce podpořilo Letiště Praha náš plán a spolufinancovalo vybavení Dětské skupiny Klub Quiq. Díky podpoře mají děti krásně zřízené prostory, vybavené vším co potřebují, aby se cítili bezpečně. Měli dostatek prostoru pro volnou hru s nejrůznějšími hračkami i pro hry a další řízené činnosti, které děti rozvíjejí a motivují. Velmi děkujeme za pomocnou ruku.